Yumurtalık Kanserinin Dikkate Alınması Gereken En Ciddi Belirtileri

Birçok kadın belirtilerinin farkında olmasa da yumurtalık kanserine yakalanma riski vardır. Yapılan bir araştırmada her 5 kadından birisi yumurtalık kanseri riskinin en ciddi belirtisinin şişkinlik olduğunu bilmektedir. Az sayıda kadının ise meme ve koltuk altındaki topaklardan bilgisi var.

Reklam

İngiliz Doktor Annwen Jones yumurtalık kanserinin en ciddi belirtisinin şişkinlik olduğunu belirterek kadınları bilinçlendirmek için başlatılan kampanyalardan bahsediyor.

Belirtilerden bilgisi olmayan kadınların bilinçlendirilirek bu bilgilerin hızlı bir şekilde yayılması gerektiğini belirtiyor.

Kadınların vücutlarında oluşan şişkinlik nedenini hazımsızlıktan kaynaklandığını düşünüp yoğurt veya glutensiz besinler tüketerek geçirmeye çalıştıklarını ancak yumurtalık kanseri belirtilerini bilmediklerinden dolayı kanserin ilerleyebileceğini söylüyor

Erken teşhiste %90 olan yaşama şansı 2. evrede yüzde 40’a kadar düştüğünün altını çiziyor. En önemli belirtisi huzursuz bağırsak sendromu ile aynı belirtileri gösterebilmektedir. Bu iki rahatsızlığı ayırt etmek zor olsa da dikkat edilmesi gereken bazı belirtiler yumurtalık kanserinin ayırt etmemizi sağlıyor.

Yumurtalık kanserinin en ciddi belirtileri

İştahta bozulma, erken doyma, kasık bölgesinde ağrı, çok sıvı tüketmediğiniz halde sık idrara çıkma, dışkıdaki farklılıklar, hızlı ve nedensiz kilo kayıpları gibi belirtiler daha çok yumurtalık kanseri belirtileridir. Bu belirtiler sizde de mevcut ise bir uzmandan yardım almalısınız.

Reklam

İngiliz kanser araştırma sonucuna göre normal şartlarda 1 ayda kilonuzun % 5’i, 6 ayda toplam kilonuzun %10’unu kaybetti iseniz kansere yakalanmış olabilirsiniz.

Reklam

Yorum Yaz