Tuvalette Hangi Konumda Oturmalıyız?

Matematik hayatımızın her anında geçerlidir. Rektum sağlığınız için doğru oturuş şeklinin nasıl olduğunu biliyor muydunuz? Tuvalete otururkende doğru ve yanlış şekiller vardır.

Reklam

Bu yazımızda matematiksel olarak tuvalete en iyi oturuş pozisyonunun nasıl olması gerekiyor onu anlatacağız.

Çömelme

Çömelerek oturuş en ideal oturuş şeklidir. Ama batılıların tuvalet tarzı bu oturuş için uygun değildir.

Oturarak öne eğilme

Pozisyon olarak baktığımızda en ideal şekil öne doğru eğilerek oturmaktır. Dirsekleriniz dizinize gelecek şekilde açı alarak oturunuz.

Geriye yaslanarak oturmak

Çömelerek oturmanın en ideal şekil olduğunu düşünürsek bu oturuş şeklinin yanlış bir yöntem olduğunu anlamış oluruz. Bu konumda otururken puborektalis kası ile rektum arasındaki açı geniş olduğundan daha fazla çaba gerektirir.

Reklam

Ata biniş konumunda oturmak

Bu yöntemde tuvalete oturmak için ideal bir yöntem değildir. Bu yöntem pratik olmadığı gibi sizi zorlayarak tuvalette daha fazla zaman geçirmenize neden olacaktır. Giulia enders’in önermiş olduğu çömelerek oturma şekline uymamaktadır. Önerilen teknik öne doğru eğilerek oturuş şeklidir.

Ters çömelerek oturmak

Batılıların tuvalet tekniğinde bu yöntemde oturmak zordur. Doğru bir oturuş tekniği olmadığı gibi bu şekilde oturmak açıyı daraltmaktadır. Dolayısıyla bu yöntem de tavsiye edilen oturuş tekniği değildir.

Doğru tuvalet pozisyonunda oturmanız dışkıyı rahat bir şekilde çıkarmanız sağlayarak sizi rahatlatacaktır. Belçikalı bilim adamları bağırsak mikroplarının ruh sağlığınızı da etkileyeceğini belirtmektedir. Tam olarak neden kaynaklandığı bilinmese de tuvalette yanlış pozisyonda oturmanın kronik rahatsızlıklara neden olduğu bilinmektedir.

Sizinde bildiğiniz doğru yöntemler var ise yorum kısmına yazabilirsiniz.

Reklam

Yorum Yaz