Tuvalete Telefonla Girmenin Zararlarını Bir Bilseniz!

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile birlikte cep telefonları telefon özelliklerinin yanında bilgisayar, müzik çalar, video oynatıcı, kitap okuyucu, not defteri, fotoğraf makinesi ve aklınıza gelebilecek birçok uygulamayı yapabildiğimiz bir cihaz halini aldı. Cep telefonumuzun şarjı bitmese neredeyse elimizden bırakmıyoruz.

Reklam

Tuvalete girerken bile! İşte tuvalete girerken yanınıza aldığınız akıllı telefonlarınız mıknatıs misali ortamda bulunan tüm mikropları önce üzerine çekerek elinize, yüzünüze belki de ağzınızın içine kadar yayılmasını sağlıyor.

Şimdi bununla ilgili yapılmış bir araştırmadan bahsedeceğiz. Hazır mısınız? Çünkü okuyunca çok şaşıracaksınız.

Surrey üniversitesinin yapmış olduğu bir araştırmada cep telefonu üzerinde bulunan bakteri sayısı tuvaletteki bakteri sayısından tam 18 kat daha fazla çıkmıştır. Hiç de küçümsenecek bir sonuç çıkmamış.

Küçükten büyüğe herkesin elinden düşmeyen bu cihazların özelliklerinin ve kullanım alanlarının artmasıyla birlikte artık yanımızdan ayıramıyoruz.

Hiç düşündünüz mü? Bu cihazlar bizi hasta ediyor olabilir mi?

Tuvaletten daha fazla mikrop barındırıyor.

Elimizden düşürmediğimiz bu cihazlar aft, uçuk, bağışıklık sistemi üzerinde etkileri gibi birçok rahatsızlığa neden oluyor. Tuvalette sifonu çektiğinizde kapağı kapstmadığınız takdirde 3 metreye kadar mikropların daşılabildiğini biliyor muydunuz?

Reklam

Özellikle lavobalarda açıkta bulunan diş fırçaları yada temizlik ürünlerinizde bu durumdan etkileniyor olabilir. Bu gibi temizlik maddelerini açıkta değil de kapak sistemi bulunan dolaplar da muhafaza etmemiz gerekir.

Belirli aralıklarla telefonunu temizleyin

Elimizden düşürmediğimiz cep telefonlarınızı ayda bir kez de olsa düzenli olarak temizliğini yapmanız gerekir. Mümkünse küçük aralıklardaki toz ve kirleri de kulak çöpü yardımıyla yapabilirsiniz.

Vücudunuz hasta olmamak için mikrop, bakteri ve virüslere savaşırken bizde ona yardımcı olalım.

Tuvalet süreniz uzuyor!

Tuvalete telefonla birlikte girmeniz geçirdiğiniz zamanı tam 10 kat arttırıyor desek ne dersiniz? Ayrıca uzun zaman tuvalette oturmak ciddi bir rahatsızlık olan makatta damar çatlaması da neden olur.

Sağlığınız açısından yukarıda okuduklarınıza dikkat ederseniz daha az hasta olabilirsiniz. Ayrıca tüm sevdiklerinize bu yazıyı okutun. Güzel bilgiler yayıldıkça değer kazanır. Toplum bilinçlenirse hayat daha güzel olur. Okuyan bir toplum olmak için bilgi dolu diğer yazılarımızda görüşmek üzere…

Reklam

Yorum Yaz