Soğuk Havalarda Bu Hastalığa Dikkat Edin “Raynaud fenomeni’

Havaların soğuması ile birlikte ortaya çıkan Raynaud fenomeni, vücudun belirli bölgelerinde renk değişimi, uyuşma ve ağrılara neden olsada en fazla el ve ayaklarda görülmektedir.

Reklam

Gün geçtikçe havaların soğuması ile birlikte soğuk algınlığı, öksürük vb. hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bunlardan birisi de raynaud fenomeni. Atardamar sistemi ile ilgili rahatsızlık meydana gelir. Soğuğa maruz kalan eller ve ayakların uç kısımlarında göze çarpan mavi, mor renk değişimleridir.

Acıbadem Fulya hastanesinde kalp ve damar cerrahi uzmanı olarak görev yapan Doç Dr. Cem Arıtürk raynaud fenomeni hastalığı hakkında bakın ne diyor; “Normalde Soğuk havalarda el ve ayak parmak uçlarındaki damarlar düşük ısı etkisiyle bir büzüşürler ve bu durum fizyolojik olarak damarlardaki kan akımını azaltır kişiler bu durumu, ellerde ve ayaklarda üşüme olarak hissederler. Ancak Raynaud fenomeninde normal olarak sayılabilecek bu fizyolojik tepki normalden uzun ve şiddetlidir.

Bu da el ve ayak parmaklarına oksijenlenmiş kanın uzun süre ulaşmamasına ve parmak uçlarında üşüme ile birlikte morarma meydana gelmesine neden olur. Hastalık, el ve ayak parmak uçları haricinde kendini belli edebilir ve kulak kepçesi, burun, yüz, diz, meme uçlarında etkilenebilir.

Nadiren tüm kol ve bacaklarda da bulgular görülebilir. Parmaklarda renk değişiminin yanısıra iğnelenme, uyuşma, ağrı olabilir. Eğer damarların daralma dönemi uzun sürerse dokular için tehlikeli bir süreç ortaya çıkabilir.

Ster durumlarında da tetiklenebilen bu hastalığın en belirgin nedeni soğuk hava olduğu için hastalığın şikayetleri ve doktora başvuruları kış ayarında belirginleşir. ”

PEKİ NE YAPMALIYIZ?

Rahatsızlığı direkt iyileştirecek ilaç olmaması nedeniyle hastalığa neden olan soğuk havadan mümkün olduğunca korunmayı öneren Doç. Dr. Cem Arıtürk,” özellikle soğuk kış aylarında kalın çorap ve eldiven giyilmesi hastalık ataklarının daha seyrek ve daha az şiddetli olmasını sağlar. Bununla birlikte stresten uzak durulmalı ve sigara içilmemelidir.

Reklam

Damarlarda daralmaya neden olabilecek ilaçların (nezle-grip ilaçları, migren ilaçları, bazı psikiyatrik ilaçlar) kullanımına dikkat edilmelidir. Altta yatan raynaud fenomenine neden olabilecek hastalıklara yönelik gerekli tedavilere derhal başlanılmalı ve romotolojik hastalıklar açısından dikkatli olunmalıdır.” dedi.

Reklam

Yorum Yaz