Kayıttan kendi sesimizi dinlediğimizde neden farklı algılarız?

Kendi ses kaydımızı dinlediğimizde hoşumuza gitmez ve bize tuhaf gelir sanki dinlediğimiz kendi sesimiz değildir ve bu ses benden mi geliyor diye kendi kendimize sorduğumuz da olmuştur. Bunun çok mantıklı bir nedeni vardır.

Reklam

Ses dalgaları ilk olarak kulak kanalı diye tabir edilen kanal boyunca ilerler ve iç kulakta bulunan kokleo isimli salyangozu andıran yapıdaki tüy hücreleri tarafından algılanır. Bu hücrelerin görevi ses dalgalarını sinir iletilerine dönüştürmesidir.

Buradan beyne iletilen ses dalgaları sayesinde ancak biz duymuş oluruz. Yani kendi sesimizi dinlerken hem içeriden hem de dışarıdan duyarız. Kaydedilmiş sesi dinlerken ise sadece dışarıdan duyarız.

Konuştuğumuzda ses dalgaları havada yayılarak kulağa ulaşır ve kokleodaki tüy hücreleri tarafından algılanır. Ses telleri titreştiğinde titreşimler boyun ve başımızdaki kemikler vasıtası ile iletilir. Bu titreşimlerin frekansı havada yayılan sesin frekansından daha düşüktür ve kendi sesimizi iki farklı yoldan ulaşan ses dalgalarının birleşimi şeklinde algılamış oluruz.

Konuşurken kendi sesimizi dinlediğimizde hem içeriden (vücudumuz) hemde dışarıdan (kulaklık) duyarız. Kaydedilmiş sesimizi dinlerken ise sadece dışarıdan (kulaklık, hoparlör vb.) duyarız.

Reklam

Reklam

Yorum Yaz