Elektrikli Süpürge ile Asla Süpürülmemesi Gerekenler

Gündelik hayatta elektrikli süpürgelerimizi oluşan toz ve döküntüleri temizlemek için kullanırız. Bazı kirleri elektrikli süpürge ile temizlemek bir süre sonra elektrikli süpürgemizden gelen kötü kokulara neden olur. Aynı zamanda süpürgenizin vakum gücünün düşmesine belkide arızalanmasına neden olur. Peki bu gibi durumlarla karşılaşmamanız için ne yapmanız gerekiyor?

Reklam

1. Kahve türevleri ve kakao

Öğütülmüş kahve taneleri ve kakao döküntülerinş elektrikli süpürge ile çekmek toz torbanızda sürekli ıslaklığa neden olarak küf meydana getirecektir. Aynı zamanda filtreleri tıkar ve motorunda zarar görmesine neden olarak makinenizin arızalanmasına neden olacaktır.

2. Bitki ve toprak kalıntıları

Eviniz içerisinde yetiştirdiğiniz çiçeklerin toprakları veya bitki döküntülerini elektrikli süpürge ile çekmek yerine fırça veya benzeri temizlik malzemeleri ile temizlemek daha kolay ve zararsızdır. Elektrikli süpürge ile temizlemek süpürge hortumu ve filtrede tıkanıklığa neden olabileceği gibi motora da zarar verebilir.

3. Saç

İnsan saçı veya hayvan tüylerini çekmek hortumlar başta olmak üzere filtreler zarar vereceğinden tıkanıklığa neden olur. Hortum ve filtreleri tıkanması moturu zorlayavağı gibi makinenin çekiş gücü de azalacaktır.

4. Kozmetik malzemeleri

Kozmetik malzemelerin geneli çeşitli yağ ve türevlerini içerdiğinden vakum sırasında motorda meydana gelen sıcak hava ile eriyerek filtre ve mekanik parçaların tıkanmasına neden olacaktır. Bu tür kirlilikten filtreleri temizlemek zor olacağından tamamen değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Reklam

5. Konfeti ve kağıt parçaları

Folyodan ve kağıttan yapılmış konfetiler vakumu tıklayarak motoru zorlayacaktır. Sıcak hava etkisi ile erimesi halinde ulaşılması zor yerler ve filtreleri de tıkayacaktır. Bu da zamanla elektrikli süpürgenizin motoruna zarar verecektir.

6. Elektrik kabloları

Elektrik kablolarını vakum yoluyla temizlemek kolay bir yol gibi gözükse de kablolarınıza zarar verebilir aynı zamanda elektrik çarpmasına da neden olabilir.

7. Islak zemin

Islak zeminleri elektrikli süpürge ile temizlemek kısa devreye neden olarak elektrik çarpmasına yada toz ile birleşen suyun sertleşip yapışarak makinenizde kalıcı kirlere neden olacaktır.

8. Küçük cam parçaları

Küçük cam parçalarını vakum yoluyla çekmek hortumlara, filtrelere ve toz torbanıza zarar verecektir. Özellikle hortumlara zarar veren cam parçaları gözle görünmeyen delikler açarak vakum gücünü azalttığı gibi tozların da bu deliklerden tekrar evin içerisine yayılmasına neden olacaktır.

9. Un

Küçük miktarda dökülen unu temizlemek elektrikli süpürge ye zarar vermeyebilir ancak fazla miktarda unu vakum yoluyla çekmek filtrelerin tıkanmasına hatta motorun içerisine kaçarak arızalanmasına neden olacaktır. Ub ve benzeri kirleri diğer temizlik malzemeleri ile temizlemek daha mantıklı olacaktır.

Reklam

Yorum Yaz