Burası Vücudumuzun En Kirli Noktası Peki Nasıl Temizlenir?

Sağlıklı olmak istiyorsak kişisel temizliğimizi ve hijyenimizi ihmal etmemeliyiz. Günlük yaşamda işte, okulda yada evde çevremizde birçok bakteri ve mikrop var özelliklede kullandığımız akıllı telefonlar tam bir bakteri yuvasıdır.

Reklam

Ellerimize vücudumuza saçlarımıza bu bakteriler zarar verebilir Çünkü bakteriler heryerde cildimizde elbiselerimizde adeta yuva yapmış şekildeler. Sağlığımızı önemsiyorsak temizliğimize önem vermeliyiz. Ayrıca vücutta öyle bir yer varki bütün bakterileri toplayabilir.

VÜCUDUN EN KİRLİ YERİ

Kişisel hijyenlerden biri olan düzenli duş yapmak vücudumuzda bulunan bu bakterilerin yok olmasını sağlar.kişisel hijyen dediğimiz şey sadece duş almak değil. Zaten böyle bir durum yetersiz kalır.

Elbiselerimizi, çarşaflarımızı, yastıklarımızı kısaca temasta bulunduğumuz şeylerin temizliğine dikkat etmeliyiz.bu konu hakkında birçok söylenebilir.mesala ellerimizi yıkamak, yüzümüzü yıkamak, ayaklarımızı yıkamak gibi bir çok şey vardır.

Ama bütün bunlara dikkat etsek bile vücudumuzda bulunan yerlerin bakterilerin olmasını engelleyemiyoruz.

Vücudumuzda bulunan bir yer varki mikrobu bakteriyi üzerine çekiyor vücudumuzda ki bu yer göbek düğmesi.ne kadar yıkanırsak yıkanalım bu bölgeyi bakterilerden temizlemek çok zor. Kirler, ölü cilt, kıyafet tozları ve kimyasal olan artıklar biz farkında olmadan bu bölgede birikir. Yıkanmasında zorlandığımız bu bölge adeta mikrop ve bakteri yuvasıdır.kokusu kötüdür ve birçok iltihaba yol açar.

Yapılan araştırmalar sonucunda 2 tür göbek türü vardır.Bunlar çukurlu ve çıkıntılı göbek bağlarıdır Bir şekilde temizlenmeyen bu bölgede 65-70 çeşitte bakteri barınabiliyor.

Reklam

DOĞRU ŞEKİLDE GÖBEK YIKAMA

ÇUKUR GÖBEK

Yapacağımız ilk şey temiz bir su hazırlamak ve kulak için kullandığımız bir kulak çubuğunu ıslatın.duş yapmadan önce hazırladığınız suyu göbek çukurunuzu temizlemek için kullananın.eğer duşta da temizlemek istersek bir başka kulak çubuğunu ıslatıp vücud jeli ile temizleyebiliriz.Ardından çok sıcak olmayan bir su ile göbek deliğımizi temizleyip temiz ve pamuklu bir havlu ile kurulayalım.

ÇIKINTILI GÖBEK

Çıkıntılı bir göbeğiniz varsa bir bez ile vücut jeli kullanarak temizleyebiliriz.Ardından ılık bir suyla doğrulayabiliriz.Pamuklu bir havlu ile göbek deliğimizi çok iyi bir şekilde kurulamamız gerekli yoksa mikrop ve bakteri yapışabilir.her duşta belirttiğimiz bu yöntemi kullanırsanız göbek çukurunun bakterilerden uzak tutmuş olursunuz.

Reklam

Yorum Yaz