Bademcik Taşlarından Kurtulmanız İçin 6 Yöntem

Boğazın arka tarafında bulunan bademcik taşları normal koşullarda semptom göstermeyebilir ancak bazen iltihap, yutmada güçlük ve ağız kokusuna neden olur.

Reklam

Bu yazımızda bu problemden nasıl kurtulabilirsiniz? Hangi durumlara bir uzmandan yardım almanız gerekir? Konularından bahsedeceğiz.

1. Pamuklu çubuklar

Gerekli malzemeler:

 • Pamuklu çubuk,
 • Diş fırçası,
 • El feneri,
 • Ayna,
 • Su

Nasıl uygulanır?

 • Ayna karşısına geçerek feneri ağzınıza tuttuğunuzda bademcik taşlarını göreceksiniz.
 • Daha sonra ‘ah’ sesi çıkartın. Bu sinirlerinizi gerecek ve bademcik taşlarınızı ön kısma getirecektir.
 • Boğazınızı yumuşatmak için temiz olduğundan emin olduğunuz pamuklu çubuğunuzu ıslatın.
 • Pamuklu çubuk ile bademcik taşlarınız bastırın ve pamukla alın.
 • Uygulama esnasında nazik olmalısınız. Hafif kanama olması normaldir. Ancak nazik davranmadığımız takdirde olması gerekenden fazla kanamaya neden olabilirsiniz.
 • Tüm taşları aldığınızdan emin olduktan sonra ağzınızı su ile çalkalayın.

2. Ağız temizleme aleti (oral illigatör):

Oral illigatör ağız temizliğinde çok kullanılan bir alettir. Bu cihazı en düşük ayarda kullanarak bademcik taşlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bu cihazı satın alacaksanız satın almadan önce güçlü olup olmadığını kontrol edin. Bademciklerinize zarar verdiğini farkederseniz cihazı kullanmayın.

Ağız temizleme aletini en düşük ayarda bademcik taşlarınıza dokundurmadan taşların üzerine tutun. Taşlar düşene kadar sabit tutun.

3. Gargara kullanmak

Yemek yedikten sonra ağzınız çda kalan yemek artıkları bademciklere yapışarak bademcik taşlarını oluşturur. Öğün sonrası alkolsüz gargara yapmak ağız temizliğini sağlayarak bademcik taşı oluşumunu engelleyeceği gibi var olan taşları da dökecektir.

Reklam

Evde bulunan malzemelerle yaptığınız tuzlu su karışımı da gargara işlevi görür. Bunun için 6 yemek kaşığı su içerisine 1 çay kaşığı tuz koyarak hazırlayabilirsiniz. Tuzlu suyun iltihap önleyici özelliğinin yanında ağrı kesici etkisi de vardır.

Diğer bir yöntem de oksijenli gargara kullanmaktır. Oksijen olan bir ortamda bakteri üreyemediği için ağız temizliğinde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Çok güçlü bir etkiye sahip olduğundan haftada 1 veya 2 kez kullanılması tavsiye edilir.

4. Elma sirkesi kullanın

Sirke yapı itibari ile asit içerdiğinden ağız içerisindeki bademcik taşlarını temizlemek için doğal bir yöntemdir. Su ile seyrettiğiniz 1 bardak elma sirkesini günde 3 kez uygulayarak bademcik taşlarından kurtulabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak sirkenin asit içeriği yüksek olduğundan diş çürümesine neden olabilir.

5. Esans yağlar kullanmak

Limon otu yağı ve mür yağı kullanabilirsiniz. Bu yağlar bademcik taşlarını düşürdüğü gibi ağız iltihabı ı da önleme özelliğinde sahiptir.

Esans yağlarını seyrettikten sonra diş fırçanızın üzerine damlatarak kullanabilirsiniz. Dişlerinizi fırçaladığınız diş fırçanızı kullanmamanınızı öneririz.

6. Diş fırçası

Sadece diş fırçası kullanarak da bademcik taşlarınızdan kurtulabilirsiniz. Diş fırçanızın arka yüzünü kullanarak yapabilirsiniz. Uygulama sonrası tuzlu su ile gargara yaparak enfeksiyonu da önlemiş olursunuz.

Düzenli olarak diş ve dilinizi fırçalamak bademcik taşı oluşumunu en aza indirir.

Reklam

Yorum Yaz