Aile gerçeği 5 yıl sonra öğrenebildi.Evlat edindikleri küçük kızın rahatsızlığı ne idi?

Tina ve Rick Traster çifti çocuk sahibi olmak istiyorlardı.Rusyada 8 ay kimsesizler yurdunda kalan bir kız çocuğunu evlat edindiler ve hayalleri gerçek oldu. Kızlarına Julia ismini verdiler.Tina ve Rick Traster çifti evlat edindiklerinde 40 yaşında idiler.Tina kızında normal olmayan bir tuhaflık sezdi.Evlat edinmenin çiftler açısından kolay yasal prosedürleri sonrası gerçekleşse de aslında çocuklar için o kadar da kolay olmadığı anlaşılmış oldu.

Reklam

 

Tina ve Rick çifti çocukları ile birlikte mutlu bir yuva kurmanın heyacanı ile yeni hayatlarında uyum sürecinde idiler. Kısa bir süre sonra Juliada farklılık sezdiler, Julia annesinin elini tutmasına izin vermiyor,göz teması kurmuyordu. Sadece hissiz bir şekilde kendi halinde koltukta oturuyordu. Bu durumdan dolayı Tina kendisini çok kötü hissetti, çocuğuna karşı kötü bir anne olduğunu düşünmeye başladı.Kisisel bloğunda “Günler, haftalar ve aylar geçti. Ben yavaştan depresyona girdim. Hata yaptığımı düşündüm. Belki de ben yeterli bir anne değildim” diye paylaşımda bulundu.

Julia artık büyümüş ve anaokuluna başlamıştı. Tina kızını okuldan almaya gittiğinde kızını masanın altında tek başına gizlenerek oturduğunu farketti. Durumdan şüphelenerek bir uzmandan yardım almanın mantıklı olacağını düşündü. Doktora durumu anlattığında julia için tepkisel ( reaktif) bağlanma bozukluğu teşhisi koydu.

Genellikle Küçük yaşta kimsesiler yurdunda kalan çocuklarda görüldüğünü, aynı rahatsızlığı yaşayan çocukların ebeveynlere bağlanma ve sağlıklı ilişki kurmakta zorlandığını ifade etmiş.Aslında küçük yaşta biyolojik anne ve babasının onu terketmesi rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki ana nedenmiş.

Reklam

Doktor tavsiyelerine uyarak sağlıklı bie şekilde insanlara güvenmesi için ellerinden geleni yapmaya karar vermiş ve yapmışlarda.Çift Julia’yı kabuğundan çıkarmayı başarmışlar. Hatta Tina süreç boyunca yaşadığı tecrübe ve sıkıntılarını da Rescue Julia Twice adlı kitabında detaylarıya birlikte anlatmış.

“Annesi olmama sonunda izin verdi. Her gün içindeki düşmanla savaştığını ve mücadele ettiğini göz önünde bulundurarak bana yüreğini açması beni gururlandırdı”

Julia’ nın yeni ailesi kızlarını çok seviyorlar ve tabi Julia’ da ailesini,çok mutlular.Tina ve Rick çifti karşılaştıkları zorluklar karşısında kızlarından vazgeçmemiş aksine küçük bir kızın tekrar hayata tutunmasını sağlamışlar. Julia şuan ne mi yapıyor? hayvanları seviyor,keman çalıyor ve meşhur Carlo Collodi’nin yazdığı Pinokyo filmini çok seviyor.

Reklam

Yorum Yaz