Adet döneminde yapılmaması gerekenler

Bütün kadınlar ayın belirli zaman dilimlerinde adet olurlar. Bu zamanlarda normal zamanlardan daha dikkatli hareket etmelidirler. Özellikle fiziksel egzersiz ve ani hareketlerde bulunmamalıdır.

Reklam

2015 yılında yapılan bir araştırmada “Adet döngüsündeki hormonlardaki dalgalanmalar, libido artışı, iştah açılması, kaygı bozukluğu, acı gibi çeşitli durumlardan sorumlu olan nöratransmiterler değişir. Adet dönemi boyunca östrojen, progesteron ve testesteron değişimleri kadınların farkettiği birçok değişiklikten (koparma, göğüs hassasiyeti vb.) sorumludur. “sonucuna varılmıştır.

Bu yüzden adet döneminizi zorlaştırma akmak için dikkat edilmesi gerekenler :

  • Ağda yapmak veya yaptırmak

Bu dönemde vucut hassas ve ağrılı olabileceğinden ağda yapmayı geciktirmeniz önerilir.

  • Göğüs muayenesi yaptırmak

“Östrojen ve progesteron daki dalgalanmalar hem memem muayenesi hamde mamogramları daha rahatsız edici hale getirebilir. Ek olarak kistik meme değişikliklerinin muayenede hissedilmeyi olasılığı daha yüksektir. Aylık meme muayenesi çok iyi bir fikir olsa da, alarmınızı ilk birkaç güne kurmayın”

  • Fazla süt ürünleri tüketmek

Adet döneminde vücutta bulunan gaz miktarı fazladır. Süt ve süt ürünleri de vücutta daha fazla gaz oluşturacağı için tüketimine dikkat edilmelidir.

Reklam

  • 4 saatten fazla tampon kullanmayın

Adet dönemizin son günlerinizde de olsanız 4 saatten fazla aynı ped yada tamponu kullanmamalısınız. Kanama miktarı azalsa da bakteri üreme ortamı olabileceği unutulmamalıdır.

  • Kahve tüketmeyin

Kahve içeriği nedeniyle kan damarlarını daraltmaktadır. Karım ağrıları ve kramplara neden olacağından huzursuzluğunuz daha da artacaktır.

  • Temizlik malzemelerinize dikkat edin

Şampuan, duş jeli ve sabun normal vajinel florayı bozabileceğinden sadece su ile duş almanız tavsiye edilir.

  • Sigara kullanımını azaltın

Normal zamanlarda sigara tiryakisi olsanız da adet dönemlerinizde içtiğiniz sigara miktarını azaltın.

  • Tuzlu ürünlerinin tüketimini azaltın

Süt ürünleri gibi tuzlu ürünlerde vücutta gaz birikimine dolayısıyla şişlik hissiyarına neden olacağından bilinçli olarak tüketilmelidir.

Reklam

Yorum Yaz